زیبایی چشم نواز خلخال / در دشت خار مریم در جاده خلخال به اسالم

زیبایی چشم نواز خلخال / در دشت خار مریم در جاده خلخال به اسالم
خرداد 25, 1402
49 بازدید

دشت خار مریم در جاده خلخال به اسالم یکی از زیباترین جاذبه های جاده به اسالم در کنار دشت شقایق است . گل های خار مریم که خاصیت دارویی دارند مورد استقبال گردشگران واقع شده و خاطرات شیرین خود را در کنار این گل که نامشان خار مریم است ثبت می کنند برای دیدن این […]

دشت خار مریم در جاده خلخال به اسالم یکی از زیباترین جاذبه های جاده به اسالم در کنار دشت شقایق است . گل های خار مریم که خاصیت دارویی دارند مورد استقبال گردشگران واقع شده و خاطرات شیرین خود را در کنار این گل که نامشان خار مریم است ثبت می کنند برای دیدن این دشت زیبا باید از شهر خلخال 28 کیلومتر فاصله گرفت و وارد جاده خلخال به اسالم شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در ذیل همین تصویر گزارش از دشت گل های شقایق خلخال را به شما مخاطبان عزیز تقدیم می کنیم

اده خلخال به اسالم بدون شک یکی از زیباترین جاده‌های ایران است که همچون نگینی در جنوب استان اردبیل می‌درخشد.

 زیبایی این جاده تنها در جنگل‌ها و مراتع پرگُل و دامنه‌های کوهستانی خلاصه نمی‌شود، بلکه آب هوای مطبوع و خنک آن در واپسین روزهای بهاری، خبر از آرامشی دارد که در سایه رویش گل‌های شقایق و گل‌های خار مریم به رهگذران می‌بخشد.

با گذر از دامنه رشته کوه‌های تالش، تنها جنگل میزبان ثبت خاطرات گردشگران نیست، بلکه پیچ‌و‌خم زیبای جاده، تو را به دشتی پر از شقایق و گل‌های خار مریم می‌برد. دشتی که می‌توان نامش را «قطعه‌ای از بهشت» گذاشت.

این‌جا گل‌ها با بهار همگام می‌شوند تا در جاده خلخال- اسالم منظره‌ای شگفت انگیزی خلق کنند. برای این دشتِ قرمز، مه‌ دل‌انگیز خزری لالایی می‌خواند.

در جاده خلخال- اسالم، زندگی زیبای ییلاقی ساکنین اهالی خلخال و تالش در ییلاقاتی همچون متش، اسب‌وونی، لرزره، چهاره‌سو و کرمان، راه را بر رهگذران لذت‌بخش می‌کند، چرا که تماشای چرای گوسفندان، خانه‌های زیبای ییلاقی دل از هر رهگذری می‌رباید. در این جاده جنگل آرام آرام جای خود را به دشت‌های ییلاقی پُر از گل‌های شقایق و خار مریم بنفش رنگ می‌دهد.

هر جا دره‌ای در کنار این جاده دل‌انگیز باشد، مطمئن باشید که چشمه آبی یا آبشاری با آبی زلال در پای دره‌ روان است.

شنیدن شرشر صدای آبشار در میان جنگل و دره، خستگی را از دل و جان ربوده و الفبای آرامش را به جان وتن می‌دمد.

در ارتفاعات این جاده، مه خزری برخاسته از دل جنگل و دریا، رقص شقایق‌ها در باد در کنار گل‌های خار مریم تو را به سکوت و تفکر وا می‌دارد.

خنکی فرح‌بخش مسیر جاده خلخال به اسالم در فصل بهار و تابستان، مخصوصا در خردادماه از چهار سوی کشور مسافران و گردشگران فراوانی را به این زیبایی خلقت می‌خواند.به راستی که پیچ‌های پرگل دشت کرمون یکی از زیباترین ییلاقات این مسیر در مرز گیلان و خلخال است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این جاده، تماشای چهار فصل طبیعت در کنار این دشت پرگل است.

در مسیر این جاده، جنگل، مرتع و کوهستان، مه و باران و ابرناکی را با هم می‌توان به نظاره نشست.
لذت پیاده‌روی در مراتع این جاده زیبا و منحصر به فرد، دل و جان را سیقل می‌دهد و تنفس سالم از هوای پاک، خستگی شلوغی شهرهای پُر دود و دم را از رهگذران می‌گیرد.

حرکت ییلاق نشینان با لباس‌های محلی «تومان کینگ»در ییلاقات و فعالیت‌های روزانه زندگی مردم در کنار رمه‌ها و چپرهای نگهداری دام‌ها و صدای پرندگان لذت ماندگاری در این جاده را دو چندان می‌کند.

در دورست‌ها،  استواری قامت درختان جنگل در هم تنیده شده‌ی کوه‌های تالش، جاده را در آغوش کشیده و حقیقتا این زیبایی تمام شدنی نیست.

هر چه‌قدر از سمت جنگل به سمت مرتع و کوهستان قدم بر دارید، هم بر ارتفاع جاده و هم به خنکی آب‌وهوا افزوده می‌شود.

البته در سال‌های گذشته به علت بی‌مهری مردم به طبیعت، نسل گل‌های شقایق در طبیعت دشت‌های خلخال و تالش در جاده خلخال به اسالم رو به کاهش یافته و جای آن را گل‌های زیبای خارمریم گرفته است.

این گل‌های زیبا که یکی از داروهای گیاهی و پرکاربرد در زمینه کاهش قند خون است، که در این دشت به‌وفور یافت می‌شود.

هر چند شاید رهگذران و گردشگران به اهمیت وجود این گل‌های خارمریم  و گل‌های شقایق پی‌نبردند ولی زمانی این گل‌ها به شکل مخملی سرخ رنگ، کیلومترها را تزیین کرده بود و چشم از دیدن این همه زیبایی بی‌قرار بود.

 

از اوایل دهه نود، با ورود و اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه برای حفظ این گل‌ها هر چند، چیدن گل‌ها و تزیین خودروها با این گل‌ها در ایام خاص کاهش یافته ولی گل‌های شقایق با جان سپاری جای خود را به گل‌های خار مریم داده و دوستی گل و خار در کنار هم، خبر از پیوند زیبایی را دارد.

این دشت در این فصل از سال، میزبان ثبت خاطرات تازه عروسانی است که از دامان طبیعت زندگی را شروع می‌کنند.

برای گذر از طبیعت نه، ولی برای تماشای این بهشت واقعی باید از دود و دم شهرهای شلوغ و پر ترافیک ساعاتی دور شد و دل به جاده سپرد.

این بهشت واقعی در ۲۷ کیلومتری شهرستان خلخال و ۴۷ کیلومتری شهرستان تالش واقع شده که وصف این دشت بهشتی خارج از سخن و گفتار و گنجانده شدن در کلمات است.

در کنار این همه زیبایی فراموش نشدنی، اما باید گفت: «تا شقایق هست زندگی باید کرد»، و قدر نعمات خدادادی را به همان شکل که خدا خلق کرده را باید دانست و به آیندگان هدیه کرد.

 باید دانست و فهمید که گل‌های  شقایق در دستان ما لحظاتی عمر ندارند ولی قطعا در آغوش طبیعت عمرشان بیشتر است.

تهیه و تدوین : سید مصطفی مرادخانی